Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Genel

İkili Opsiyonları Anlamak

İkili opsiyonlar, opsiyon ticaretinin basitleştirilmiş bir şeklidir. Seçenek alım satımını anlamak biraz zor olabilir, ancak esasen opsiyon alım satımı yaptığınızda, size gelecekte belirli varlık alım satımları yapma hakkını veya yükümlülüğünü veren sözleşmeleri alıyor veya satıyorsunuz. İkili opsiyonlar, bu karmaşıklığın çoğunu ortadan kaldırarak, bir varlığın değerinin belirli bir son tarihe kadar hedef fiyattan daha yüksek mi yoksa düşük mü olacağına dair bahse girmenize olanak tanır. Basit, değil mi? İkili opsiyonların nasıl çalıştığına ve ticaret stratejiniz için anlamlı olup olmadığına daha yakından bakalım.

İkili opsiyonlar – tüm opsiyonlar gibi – bir dayanak varlığın değerine dayanan bir finansal araçtır. Bu dayanak varlık bir hisse senedi, tahvil, döviz kuru veya altın fiyatı olabilir. İkili opsiyon satın aldığınızda veya sattığınızda, dayanak varlığın gelecekteki fiyatı hakkında bir bahse girersiniz.

İkili opsiyonlar nelerdir?

Diyelim ki şu anda altının ons fiyatı 1.450$ ve hafta sonuna kadar 1.500$’ın üzerine çıkacağını düşünüyorsunuz. 1.500$ kullanım fiyatı ve son teslim tarihi Cuma günü 17:00 olan bir ikili opsiyon satın alabilirsiniz. Cuma günü saat 17: 00’de fiyat 1,500 doların üzerine çıkarsa, para kazanırsınız. Fiyat 1,500 $ veya daha düşük bir değerde biterse, para kaybedersiniz.

İkili opsiyonlar nasıl fiyatlandırılır?

İkili opsiyonlar 0 ile 100 dolar arasında fiyatlandırılır. Değerleri, dayanak varlığın opsiyon son tarihine kadar kullanım fiyatının ne kadar üzerinde olacağına bağlıdır. Varlığın gerçek değeri son tarihte kullanım fiyatının üzerindeyse, opsiyon 100$ değerindedir. Fiyatın altındaysa, seçenek 0 ABD doları değerindedir.

Son teslim tarihinden önce, seçeneğin değeri, nihai sonucun ne kadar olası göründüğüne bağlı olarak 0 ile 100 ABD Doları arasında dalgalanacaktır. Nihai fiyatın kullanım fiyatının üzerinde olması çok muhtemel görünüyorsa, opsiyon fiyatı 100$’a yakın olacaktır. Olası görünmüyorsa, fiyat sıfıra yaklaşacaktır. Eğer bir ikili opsiyona sahipseniz ve vadesinden önce çıkmak istiyorsanız, mevcut piyasa fiyatından sözleşmeyi başka bir yatırımcıya satabilirsiniz.

İkili opsiyonları nasıl alıp satarsınız?

İkili ticaret söz konusu olduğunda, alıcı veya satıcı olabilirsiniz. 1,500 dolara kadar çıkan altının örneğine geri dönelim. Seçeneğin şu anda 45 dolardan işlem gördüğünü hayal edin – bu, fiyatın son tarihe kadar 1.500 doların üzerine çıkacağına bahse girmek için 45 dolar ödeyeceğiniz anlamına gelir. Fiyat yükselirse, 100$ alırsınız ve size 55$’lık bir kâr sağlar (100 – 45 = 55.) Fiyat 1.500$’a veya altına düşerse, opsiyon değeriniz 0$’a düşer, yani kaybedersiniz. 45 dolarlık yatırımınız.

Öte yandan, altının fiyatının 1.500 doların üzerinde olmayacağını düşünüyorsanız, 45 dolarlık opsiyonu başka bir yatırımcıya satarak tam tersi pozisyon alabilirsiniz. Bu kişi size parayı peşin verecek ve fiyat 1,500 doların altına düşerse, 45 dolarlık kâr sizde kalacaktır. Fiyat 1.500$’ın üzerine çıkarsa, opsiyon alıcısına 100$ ödemeniz gerekir, yani kaybınız 55$ olur.

İkili opsiyon ticaretini nerede yaparsın?

Elbette Exbina‘da!